Kuchynské linky a ich výber
O štýle kuchyne rozhodujú skrinky a korpusy kuchynskej linky
Každá gazdinka veľmi dobre vie, koľkokrát za deň otvorí dvierka skriniek kuchynskej linky i to, ako často na ne frkne kúsok vody, jedla či ako často sa na nich objaví odtlačok mastných prstov. Ako teda postupovať pri výbere kuchynskej linky?
Pre mnohé gazdinky je ešte stále medzi materiálmi kuchynských dvierok favoritom masív, ktorý však pomaly nahrádza laminát. Vodná para a vlhkosť zaťažujúce kuchyňu, môžu masív časom nenávratne poškodiť a zdeformovať, zatiaľ čo laminát zostáva proti týmto vplyvom odolný.
Laminát sa skladá z drevotrieskovej dosky, vyrábanej z borovicového, topoľového či brezového dreveného vlákna, na ktoré sa za tepla a pod tlakom lepí umelá – laminátová fólia. Povrch laminátových skriniek sa čistí veľmi jednoducho a čo gazdinky poteší najviac, je aj jeho cena. Kuchynské linky z laminátu sú totiž cenovo omnoho dostupnejšie ako drevené linky z masívu, preto je veľmi vhodné tieto dva materiály kombinovať. Zaujímavo pôsobia korpusy kuchynskej linky vyrobené z masívu v kombinácii s dvierkami s hladkého lamina a kvalitným kovaním, úchytkami a modernými madlami.
Ak inklinujete k luxusu, pouvažujte o povrchovej úprave z dyhy. Ide o povrchovú úpravu z prírodného materiálu, ktorej základom bývajú už spomínané drevotrieskové, preglejkové alebo MDF dosky. Dyhy sú vyrábané z kvalitných, tak exotických ako aj domácich, drevín a dajú sa použiť ako kazetové výplne alebo rámy. Ku dokonalosti privedie dvierka správny výber lazúry, ktorá podčiarkuje prekrásnu textúru dreva. Hrany dosiek sú kvalitne opracované, veľmi dobre odolávajú i oteru.
K luxusnejším riešeniam dvierok kuchynskej linky patria i dvierka lakované. Lak sa na MDF dosky nanáša v niekoľkých vrstvách, pričom sa každá z nich nechá dobre zatvrdnúť a zbrúsiť. Konečná úprava dvierok môže byť matná alebo lesklá. Oku viac lahodí lesklé prevedenie, ktoré je narozdiel od matného aj ľahšie udržiavateľné.
Ak však ešte stále uvažujete o kuchyni z klasického dreva, nechajte masív nahradiť nadpájanou alebo priebežnou škárovou či biodoskou. Škárovky i biodosky sa vyrábajú lepením menších kusov alebo viacerých vrstiev dreva, čo ich robí tvarovo stálymi a vhodnejšími pre kuchynské prostredie.
Kuchynská linka si vyžaduje kvalitnú pracovnú dosku
Laminátové dosky okrem jednoduchej údržby, vynikajú aj ďalšou potrebnou vlastnosťou. Vynikajúca schopnosť odolávať tlaku, ich predurčuje aj ako materiál na pracovné dosky. Laminátová pracovná doska znesie nielen vaše odložené tašky plné nákupov potravín, ale aj mixovanie, krájanie a ďalšie práce, ktoré sprevádzajú vaše dennodenné varenie či pečenie. Laminátová doska znesie teploty až 200 °C a pokojne na nej môžete rozliať víno, ovocnú šťavu alebo olej. Utriete ju kuchynskou rolkou a prebehnete bežným čistiacim prostriedkom, ktorý však nesmie obsahovať chlór. Na mastné škvrny je vždy dobré mať po ruke tekutý čistiť s obsahom alkoholu. Laminátová pracovná doska tak bude opäť čistá a najmä nepoškodená.
Pokiaľ vám vaša peňaženka dovolí siahnuť po drahšom materiále, na výber máte napríklad umelý či prírodný kameň.
Umelý kameň ale i prírodné materiály vdýchnu vašej kuchyni osobité čaro, najmä však prírodný kameň dodá vášmu kráľovstvu originálny charakter. Jeho povrch má nielen zaujímavú kresbu, ale je aj odolný voči vysokým teplotám a tiež mechanickému poškodeniu. Pozor však. Vďaka pórovitému povrchu nemá prírodný kameň dobrú odolnosť voči bežne používaným kuchynským kyselinám, akými sú napríklad víno alebo citrónová šťava.
Najvhodnejším prírodným kameňom pre výrobu pracovných dosiek je žula. Spokojne na ňu môžete položiť horúcu panvicu či hrniec i vyklepať rezne. Narozdiel od mramoru, ktorý je zase veľmi efektným a elegantným materiálom, pracovnú dosku zo žuly nie je potrebné impregnovať ani podkladať nosnou podložkou. Každé dva až tri mesiace sa však povrch kamennej pracovnej dosky doporučuje ošetriť špeciálnym voduodpudzujúcim voskom. Pre lepšie informácie o pracovných doskách z prírodného kameňa môžete pokojne navštíviť nielen predajcov kuchýň ale aj niektoré kamenárstvo vo vašom okolí.
Ponuku a adresy kamenárstiev i firiem zaoberajúcich sa výrobou či predajom kuchýň môžete získať v katalógu Stavebné firmy na Stavebnik.sk
Cez systém na stránke môžete zadať dopyt naraz viacerým firmám a budete mať možnosť porovnať si ich cenovú ponuku.
V rebríčku obľúbenosti materiálov pracovných dosiek však podstatne postúpil i umelý kameň a to i napriek jeho nie práve nízkej cene. Ako už mnohé gazdinky pred vami, i vás možno očarí množstvom atypických tvarových variácií a najmä praktickou možnosťou vyhotovenia drezu a pracovnej dosky ako jednoliatej plochy bez nepraktických špár. Pre jeho použitie hovoria aj ďalšie pozitívne vlastnosti, ako odolnosť proti mechanickému i chemickému poškodeniu, antiseptickosť a nenasiakavosť.
Ak chcete byť originálna gazdinka, siahnite po skle alebo oceli, ktoré sú vďaka svojmu vzhľadu predurčené najmä pre technické kuchyne. Ušľachtilá oceľ – antikor sa do bežnej kuchyne dostal cez profesionálnu kuchyňu, nakoľko ide o materiál veľmi kvalitný, odolný tak voči mechanickému ako i chemickému poškodeniu, s výnimkou škrabancov. Oceľ je hygienická a veľmi jednoducho sa udržiava bežnými čistiacimi prostriedkami. Vodný kameň z nej ľahko odstránite aj roztokom horúcej vody s octom.
Zaujať vás môže i článok Výber podlahy v kuchyni
Foto: www.amazingdecoration.net, www.wandtattoos.de